Schimbă dimensiunea fontului

Viena Românească

Portalul Românilor din Austria

Acum este 29 Mar 2017 00:26

Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 4   [ 38 mesaje ]
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Incurajam dorinta de a scrie corect romaneste!
Mesaj necititScris: 08 Feb 2009 23:41 
Site Admin

Nu este obligatorie folosirea diacriticelor (ă,â,î,ş,ţ...), ...deoarece tastaturile specifice limbii romane sunt aproape inexistente, trebuie doar sa scrii corect din punct de vedere gramatical si ortografic.

Unelte si publicatii care ne pot ajuta sa scriem corect:

SusMesaj publicat din Austria
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Obligativitatea de a scrie corect romaneste!
Mesaj necititScris: 09 Feb 2009 13:08 

salut Radu,

pentru aceasta initiativa nu pot decat sa ma inclin :) ....recomand utilizatorilor autodidacti, urmatoarea pagina:

http://dexonline.ro/corect.php

numai bine,
Robert

SusMesaj publicat din Romania
Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 09 Feb 2009 15:25 

felicitari! daca asta exista cu adevarat ai putea patenta, draga Radu!

sa vedem daca merge:

Sunt situri care publica articolul fara moderarea comentariilor, dar cu siguranta ca nu le face placere sa descopere comentarii “de prezenta”, spam murdar, care nu zic nimic in fond. E ca si cum ai scrie cu kkt pe peretele unei case. Doar ei hotarasc daca le lasa sau le sterg. La polul opus se gasesc cei care asteapta numai dulcegarii, iar cand se pomenesc cu un comentariu mucegait ca continut, gust si forma, se descurajeaza si… nu mai scriu.
si acum magariile de verificare filtru:
dacascriu mam dus, o sa ma corecteze filtrul?
lam minkt si mam dus sai zic cal pup.
ce zice filtrul?
undes doi puterea creshte, mam krat ftlor, ms si vam pupat, cpm, vam zis io

Mesajul s.a publicat imediat. Singurul criteriu, dragul meu prieten, ramane bunul simt personal si respectul fata de cititor.

Cu stima,
Adi

Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 10 Feb 2009 01:00 

Bravo!!! Felicitari!

un pas inainte pentru cei care desi isi spun romani, nu prea le au cu cititul si scrisul in limba romana! vor mai invata acum cate ceva...
eu m-as bucura sa puteti face asa ceva, mi se intampla de multe ori sa nici nu citesc un mesaj pana la capat, daca nu e scris corect. din pacate, automat se transmite in creierul meu ca am de-a face cu cineva fara nici un pic de respect pentru limba materna. eu nu zic, toti mai facem cate-o greseala doua, dar cand vezi cate-o liniuta acolo unde numai copilasul de clasa a-II-a ar pune liniuta, atunci chiar te zgarie parca la ochi...ceva de genul "i-mi gasesc de lucru".
pe mine ma va deranja doar scrisul cu litera mare dupa punct, mi-am facut un obicei prost de a scrie dupa punct cu litera mica si-mi place chiar mai mult. dar ma voi tine de regula, daca puneti aceasta regula! doar suntem oameni civilizati si vem sa ne integram si sa fie multumiti toti din jur!

o idee foarte buna! subscriu!

noapte buna
Cami

SusMesaj publicat din Germany
Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 10 Feb 2009 17:38 

Salut Radu! Salut Adi ! Salut Cami!

Apreciez pe de o parte ideea admin-ului de a imbunätäti calitatea gramaticii pe site.
Pe de altä parte imi fac oarece ganduri cu termenul "obligativitate".
Aceastä "obligativitate" imi sunä deosebit de dur si sträin deoarece, din punctul meu de vedere, limiteazä libertatea de exprimare.

Cami, tu ai postat aceste randuri: "din pacate, automat se transmite in creierul meu ca am de-a face cu cineva fara nici un pic de respect pentru limba materna."
Este modul täu de a percepe dislexia in general?
Eu imi fac atunci mari probleme in privinta ta, ca forumistä...dacä acest semnal pe care l-ai descris mai sus, ti se transmite cortical atunci cand observi greseli de ortografie in postäri, asta s-ar putea candva sä iti schimbe pärerea despre oameni in general.

Eu sunt convinsä cä nici unul dintre noi nu vrea sä maltrateze limba maternä atunci cand pentru ceilalti asa pare.
Toti cei de aici citim postärile si observäm greselile.
Greseli facem toti.Pe limba maternä sau pe limbile sträine vorbite.
Pe mine m-ar cutremura sä stiu , cä vorbind si scriind limba germanä la nivelul personal de imigrant, cei din jurul meu mä calificä drept lipsitä de respect fatä de limba uzatä.
Urmätorul pas nu ar fi sä mä inscriu la cursul universitar de limbä germanä si sä mä blochez.
Repet, PE MINE PERSONAL!

Ideea admin-ului de a isi oferi ajutorul o gäsesc, vis-a-vis de calitate, bunä ca resursä.
Radu isi va asuma riscul, cu sigurantä, in cazul in care va deveni scrisul corect va deveni "obligativitate" iar impresia läsatä in urma postärii este de "lipsä de respect fatä de limba maternä" ca numärul postärilor sä se reducä drastic.
Pentru cä acel forumist care a deschis usa, a dat sau nu bunä ziua, vrea sä afle un räspuns sau isi dä cu pärerea despre un anumit lucru care ii este mai important decat scrisul cu litera mare dupa punct, va dispärea si vom rämane numai pseudoacademicieni pe aici...

Aceasta este viziunea mea.
Mie imi lipsesc in tastaturä diacriticile de care am nevoie sä mä exprim, este bun simtul despre care Adi spunea mai sus...
Insä dacä acest sentiment nu il are fiecare, nu cred cä e nevoie de "obligativitate" pentru a inväta pe cei care au nevoie sä scrie corect romaneste.
Este nevoie de o mana intinsä.
Decizia apartine fiecäruia dintre noi ne "meditäm" la limba romanä sau nu pentru a avea "notä de trecere" la postat.

Radu, apreciez calitatea noului site enorm si efortul täu depus.
Insä inainte da a-ti trage singur un glont in picior si sä ne obligäm in vreun fel sau altul, prefer din sinceritate sä iti spun punctul meu de vedere inainte de a bate vantul pe munca ta.
Ies din turmä ca sä iti pot spune acest lucru, si te felicit pentru mana intinsä.
Sper ca proiectul sä nu devinä lege pe forum in final, existä o lege in fizicä orice actiune atrage dupa sine o reactiune, orice exces e echilibrat de un deficit si tot asa..

Cu respect,
Aceeasi

SusMesaj publicat din Romania
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Incurajam dorinta de a scrie corect romaneste!
Mesaj necititScris: 10 Feb 2009 23:47 

salut Spicegirl!

Un subiect controversat, dar e foarte bine sa-si spuna fiecare parerea. Si sa se ia decizia dorita de majoritate. Ideea e sa fie toti cat de cat multumiti, asa e normal intr-o comunitate. In lume nu-i poti multumi pe toti, dar intr-o comunitate mica putem sa facem sa fim cat de cat toti multumiti.

Expresia “liberatea de exprimare” mie imi spune ceva despre continutul gandului pe care vrei sa-l transmiti, nu neaparat despre modalitatea cum o faci. Se poate vorbi si la telefon cu sau fara libertate de exprimare, deci nu prea vad de ce ar incurca scrisul, corect sau incorect, continutul gandului transmis.

Parerea mea e ca de invatat invatam toata viata, in fiecare zi cate putin, deci nu vad de ce m-ar deranja acel filtru care automat ma va ajuta sa-mi vad greselile si sa le corectez. Iar data viitoare nu voi mai face aceleasi greseli.

E adevarat, recunosc fara probleme, ca imi fac o parere despre om si in funtie de cum scrie. Imi fac o parere despre un om si auzind cum vorbeste sau daca injura. Sunt maruntisuri care iti ofera o mica imagine despre omul respectiv. Nu suntem toti superscoliti sau academicieni, dar ar trebui sa stim toti sa scriem corect romaneste.

Nu e vorba de diacritice, Admin a specificat de la inceput ca nu vrea asta, e vorba doar de un nivel gramatical corect de a scrie.
Si nu e vorba ca nu as putea raspunde la o intrebare scrisa incorect gramatical, daca pot fi de ajutor cuiva, ajut, dar mi se pare absulut ok sa ne corectam daca gresim si daca avem aceasta posibilitate.

In ceea ce priveste germana, fii sigura ca nici un austriac sau neamt sau orice alt vorbitor de limba germana ca limba materna, nu te va cataloga fara respect fata de limba germana, doar pentru ca faci cateva greseli. Ei apreciaza orice strain care invata limba lor. Asa cum si eu si tu si oricare alt roman apreciem orice strain care se descurca in romana si niciodata nu vom considera ca nu are respect fata de limba noastra, doar pentru ca a facut cateva greseli. Ba din contra!

parerea mea e totusi ca ori ignoranta, ori lipsa de respect pentru propria limba materna duce la astfel de greseli. si de ce oare sa nu incercam sa ne corectam?
la o adica nu facem decat sa ne ajutam de fapt unul pe celalalt! cine vede asta pozitiv, invata, cine nu...ramane la atitudinea lui...nu se dau "note de trecere", ci se ajuta pur si simplu.

ok, hai ca nu ma mai bag, eu sunt destul de revendicativa si de critica cu mine insami, deci poate ca nu sunt inteleasa chiar asa cum as vrea.

noapte buna
cami

Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 11 Feb 2009 04:41 

Eu nu prea vad care e sensul acestei masuri decat daca ar avea legatura cu virgula cuvintele obscene.

Pt Cami : Nu poti sa judeci un om dupa modul in care scrie.

Sau poate acum toti care intra pe forum trebuie sa fie absolventi ai facultatii de litere :)

Una e gramatica si alta e bunul simt.
Se poate ca unora sa nu le fi placut scoala dar sa aiba mai mult bun simt decat altii care au diplome si doctorate.

Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 11 Feb 2009 09:45 

partea proasta e ca domnu FILTRU nu te corecteaza, ci zice "stop, nu pot sa public ce ai scris, mai mergi la scoala si cauta tu greseala"
eu ca moderator am incercat sa corectez o greseala intr-un link dat de robert. cand sa public zice FILTRUL "Hooooo" , "Trrrrr", "Agramatule". Asa ca m-am lipsit, si nu am vrut sa pierd timp.

asta e, deci nu e ca in Word, sa te corecteze, sau macar sa zica "aici e buba".
pa
adi

Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 11 Feb 2009 12:34 

eu voi urma calea a doua; spicegirl sa traiesti, ai avut dreptate

Răspuns cu citat  
Mesaj necititScris: 11 Feb 2009 14:19 

Radu,
eu cred ca e prea radical sa spui asa: "bun venit" sau "adio".

eu deja pland dupa Adi daca chiar vrea sa plece, scrie bine, e realist si mai are si umor.
ne va lipsi...Adi, hai te rog nu pleca...
hai sa fim toti realisti si sa vedem calea de mijloc.

cami

Răspuns cu citat  
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 4   [ 38 mesaje ]
Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul