Radio WEBcast Media
Schimbă dimensiunea fontului

Viena Românească

Portalul Românilor din Austria

Acum este 01 Noi 2014 11:08

Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 1   [ 2 mesaje ]
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum pot obtine rezidenta austriaca?
Mesaj necititScris: 08 Dec 2011 09:14 

Buna, sunt momentan in vienna, am venit aici pentru a naste la o clinica privata. stau pentru 2 luni, deocamdata, in asteptarea venirii copilului. ma gandeam sa incerc sa imi fac rezidenta, in acest fel avand posibilitatea sa obtin cetatenie pentru bebe (stiu ca se poate obtine cetatenie doar in cazul in care unul din parinti are rezidenta, macar). aveti idee care este cea mai rapida metoda de obtinere a rezidentei? daca reusesc sa infiintez o firma de consultanta, de exemplu, aici, as putea oare obtine rezidenta? in cat timp? sau daca ma angajez? ma poate angaja cineva daca nu sunt cetatean strain? sau mai pe scurt, care ar fi cea mai rapida solutie de obtinere a rezidentei?

va multumesc anticipat pentru sprijin!!!!!

Anca

SusMesaj publicat din Austria

Subiectul mesajului: Re: Cum pot obtine rezidenta austriaca?
Mesaj necititScris: 08 Dec 2011 17:15 

Anca, cred ca in necunostintä de cauzä te confrunti cu idei galactice inutile.

Citat:
1. ma gandeam sa incerc sa imi fac rezidenta, in acest fel avand posibilitatea sa obtin cetatenie pentru bebe

Nu stiu de unde ai obtinut aceastä informatie eronatä, copilul din pärinti de cetätenie romana dobandeste independent de locul unde se naste, cetätenia pärintilor. Numai in cazul cand pärintii au doua cetätenii, copilul dobandeste ambele cetätenii.

Citat:
2.stiu ca se poate obtine cetatenie doar in cazul in care unul din parinti are rezidenta, macar

Informatie eronatä

Citat:
3. aveti idee care este cea mai rapida metoda de obtinere a rezidentei?

Cea mai rapidä metoda de obtienere a rezidentei nu existä.
Existä un drept de liberä circulatie a persoanelor comunitare pe teritoriul EU, de care beneficiezi si tu momentan.
Acest drept nu iti dä dreptul, teoretic, sä depäsesti 3 luni de stationare in acest stat dacä nu iti declari scopul sederii.
Evident cä dacä ai mijloacele financiare necesare sä te intretii singurä (sau sot care sä te intretinä), si sä faci dovada acestor venituri, pot rezidentia in Austria cat vrei, insä nu vei avea acces pe piata de muncä de aici.
Deci, cu alte cuvinte spuse, vei stationa precum Mihaela Rädulescu in Monte Carlo.

Citat:
4.daca reusesc sa infiintez o firma de consultanta, de exemplu, aici, as putea oare obtine rezidenta?

Mi-e teamä cä in situatia prenatalä in care te afli este imposibil sä reusesti pana la momentul fericit sä obtii toate informatiile, precum si pasii.
Räspunsul la intrebarea ta, intr-o situatie normala, ar fi da: dacä deschizi o firmä in Austria, automat obtii acordul autoritätilor de a stationa pe teritoriul Austriei.

Citat:
5. sau daca ma angajez? ma poate angaja cineva daca nu sunt cetatean strain?

Nu am inteles intrebarea => daca NU sunt cetätean sträin.
Din moment ce esti aici de 2 luni, cred cä ESTI cetätean sträin.

Dacä te poti angajaa in situatia ta de gravidä prenatala/ viitoare lauzä postnatala, este o intrebare la care iti vei gäsi singurä räspunsul.

Un lucru este sigur: scopul venirii tale in Austria este cel de a naste micutul/micuta. Nu te indepärta de la el cu planuri care nu fac parte din scenariu, cäci risti sä te pierzi in amänunte, in baza informatiilor eronate sau partial eronate.
Nastere usoara!

Imagine

SusMesaj publicat din Romania

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 1 din 1   [ 2 mesaje ]