Radio WEBcast Media
Schimbă dimensiunea fontului

Viena Românească

Portalul Românilor din Austria

Acum este 31 Iul 2014 12:27

Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 3 din 3   [ 25 mesaje ]
Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ce parere aveti?Cetatenie Romana sau Austriaca?
Mesaj necititScris: 04 Iun 2010 13:10 

Ruxandra scrie:
[
Citat:
*]
Nu imi este neaparat necesar sa imi schimb cetatenia.Nu ma mandresc ca sunt romanca dar nici nu ma rusinez.Nu inteleg ideea de patrioata si nu sunt genul ala care sa strig sus si tare pentru tara mea.Adevarul e ca oricum nu ma simt deloc atasata de Romania indiferent ca sunt Romanca si ca voi muri tot asa..

Ei uite ca Mirabo a inceput sa spuna povesti frumoase! Este o caracteristica a poporului roman, sa povestesti cu talc!
Intrebare pt. Mirabo: Si ... ce mai face familia cu Dazia si cu Zwibelu? : :D Sper ca astea sunt numele noi ale averii aduse din romania. Sau ... imparatul i-a botezat Austriacul Gyuri (asta ca sa nu zic romanul Janos)

(ei .. intrebarile astea sunt retorice. )

Poate ca am eu fixurile mele cu lucrurile care le facem fara a fi necesar.
Dupa cum s-a mai spus in acest topic, fiecare gandeste pentru el daca e necesar sau nu sa isi schimbe cetatenia. Aici .. nu exista diferenta intre cetatenie si intre nationalitate cum e la noi. Pt austrieci cetatenia si nationalitatea sunt cam acelasi lucru. Si asa se ajunge sa vina cate un baiat mai bronzat, sau cate unul cu sabia incovoiata, care invata vre-o zece cuvinte in germana, ca mai multe nu reusesc .. si prin anumite conjuncturi primesc cetatenia Austriaca. Apoi sunt austrieci mandri ... dar ii vezi ca nu prea sunt lasati sa intre intr-o discoteca mai buna ... Intrebarea e ... e destul sa te numesti austriac, pentru a fi asutriac?

Si acuma am sa continuu si eu cu o poveste:

Cand aveam si eu vre-o 18 ani m-au luat cu arcanu la recrutare. Vre-o douzeci de baieti frumosi voinici si unul mai mic mai pipernicit si putin mai tuciuriu.

Ne fac domnisoarele asitente vizita medicala, sa vada daca suntem intreci la minte si mai ales la trup :D . Daca toate membrele sunt la locul lor si asa mai departe.

Dupa care trebuie sa completam formularele cu datele personale si sa le dam la Domn' colonel.
Domn' colonel ne striga pe rand sa ducem formularul si sa il verifice:

1,2,3,4 .. si cam al cincilea nume se aude:

- Varga Gyusi
- prezent, raspunde timid baietasul mai bronzat
- Ai completat formularul.
- Nu, domn colonel
-Pai de ce?
- Nu stiu sa scriu. Sa traiti domn colonel!
- Bai adjutant, hai aici si ajuta-l pe baiatu asta sa completeze formularul pana ma duc sa beau o cafea!

- Da, sa traiti Domn' Colonel. Numele si prenumele?
- Varga Gyusi
- Numele Tatalui?
- Trandafir
- Numele Mamei?
- Primadona
- Cetatenie?
- Romana
- Nationalitate?
- Romana
- Ce nationalitate?
- Romana?
- (Strigat) Domn colonel? Nu veniti putin?
- Ce e adjutant?
- Pai baiatul asta zice ca are nationalitate Romana
- Pai, scrie atunci nationalitate romana. Nationalitatea se declara nu se dobandeste ...

Na si uite ca asa ajuns si Gyusi sa fie conational roman!

Si morala mea ... Pe hartie poti sa fii ce vrei, dar ar fi mai bine sa ramai cine esti! )

SusMesaj publicat din Austria

Mesaj necititScris: 04 Iun 2010 13:25 

Si acum am sa va mai spun ceva din cartea lui dan Puric, Despre Omul Frumos!

Robert Turcescu il intreaba pe Dan Puric despre cartea scrisa de el in 2008 si din care s-au vandul 70.000 de exemplare in doi ani! (cifra e in crestere continua).
R.T. inreaba despre titlul cartii "Cine Suntem?". Dat fiind titlu sub forma unei interogatii, ma asteptam ca si cartea sa fie o interogatie, dar dumneavoastra se pare ca nu aveti dubii cine suntem, ati descoperit deja cine suntem.

Raspuns D.P:

Da, titlul e o afirmatie. Se zice ca atunci cand Fericitul Augustin a fost intrebat ce este timpul el a raspuns: "Daca ma intrebi ce este timpul, nu stiu ce sa iti raspund, dar daca nu ma intrebi stiu".

Ideea e .. ca daca ceri o definitie a poporului roman, de dragul de a defini teoretic acest popor, nu poti sa afli un raspuns. Dar daca vrei sa stii cine este acest popor, Dan Puric si multi dintre noi ar trebui sa stie cine este acest popor!

Venind acum la discutia Cetatenie Austriaca sau nu! Fiecare dintre noi trebuie sa afle prima data cine si ce este!
Dupa ce gasim acest raspuns, nu mai e necesar sa ne intrebam daca vrem sau nu cetatenie Austriaca.

PS: Poate ca sunt mai abstracte raspunsurile mele, poate ca pe alocuri par mai acide ... Insa scopul meu nu e deloc sa ranesc pe cineva. Doresc doar sa subliniez ca este necesar sa gandim de doua ori cand facem un lucru, oricat de neimportant ar fi el. Iar decizia sa o luam pe baza rationamentelor noastre si nu a celor din jur.

Chiar daca facem o greseala, in cazul in care am facut-o cu bunastiinta, vom ramane impacat ca a fst greseala noastra si ca nu am acceptat gratuit sa urmam o greseala sugerata de cei din jur.

Toate cele bune,

Sergiu

Mesaj necititScris: 04 Iun 2010 14:49 

dîn dex, ca să fie aci, la-ndemînă:

- CETĂȚENÍE = Condiția juridică de cetățean, situația de cetățean.
- CETĂȚEÁN, -Ă, cetățeni, -e, s.m. și f. = Locuitor al unui stat, care se bucură de drepturi civile și politice și care are anumite obligații față de acel stat.

- NAȚIONALITÁTE, naționalități, s.f. 1. = Apartenență a unei persoane la o anumită națiune; cetățenie.
- NAȚIONALITÁTE s.f. 1. = Calitatea unui individ de a aparține unei națiuni.
- NAȚIONALITÁTE s. f. 1. = ansamblul însușirilor proprii unei națiuni. 2. apartenența unui individ la o anumită națiune. ♦ ~ conlocuitoare = comunitate de oameni cu aceeași limbă și origine, locuind ca minoritate pe teritoriul unui alt stat.

Eu înțeleg că a avea cetățenia X e o stare juridică de locuitor al unui stat. D'aia se și acordă cetățenia statului în care locuiești.
Naționalitatea nu se acordă, nu o primești, nu o alegi, te naști cu ea, ca să zic așa.

Eu cred că a avea nu-ș ce "stare juridică" (i.e. cetățenie) nu te definește sau te-ajută să afli cine ești.

Să nu-i dăm cetățeniei mai multe semnificații decît are, zic.

Mesaj necititScris: 04 Iun 2010 17:57 

Să nu-i dăm cetățeniei mai multe semnificații decît are, zic.

Liviu, aici ai perfecta dreptate.

Insa eu as vrea sa mai punctez un lucru, o diferenta intre nationalitate si cetatenie.

Nationalitatea este un lucru natural, mostenit de la parinti ...
iar Cetatenia este un lucru artificial, acordat de oameni si regimuri politice. E chiar posibil
sa obtii titlul de apatrit, adica om fara cetatenie :).

Daca ar fi sa filosofez putin,

as zice ca nationalitatea te ajuta sa afli cine esti,
iar cetatenia este mai mult legata de intrebarea ce esti?

Pentru mine cel mai frumos lucru este sa fii ceea ce esti

Hai ca acuma incep sa vb limbi staine :D

Numai bine,

Sergiu

Mesaj necititScris: 04 Iun 2010 23:47 

ca să nu ies din filozofeală :ugeek: : nu fi ceva, fii cineva!

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nouRăspunde Pagina 3 din 3   [ 25 mesaje ]
Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3