Ziare romanesti in Viena si televiziune din RO

Informatii utile pentru cetatenii romani cu domiciliul in Austria.
Stie cineva unde se pot/si daca se pot cumpara ziare romanesti in Viena? Sau daca se pot abona ziare romanesti aici. M-am uitat la citeva ziare dar nu m-am dumirit daca poti sa te abonezi si din strainatate.

Stiu ca in "era internetului" ziarele se citesc pe web dar pentru cineva foarte in virsta este ziarul de hartie mai usor de folosit 8 in speta pentru mama mea, 80+.

De asemenea de ce am nevoie ca sa receptionez programe romanesti ( farfurie si receiver pentru digital for free am deja ). Trebuie sa cumpar un receiver din RO sau numai cartela?

Multumesc anticipat :P
buna,
1. ai intrebat vreodata la un chiosc de ziare adevarat daca au vreo publicatie romaneasca? candva vazusem pe langa opera ceva. sincer nu stiu, cred ca trebuie facut un abonament ceva la ziarul dorit, si informatia o iei chiar de la ei de pe site.
2. iarasi depinde ce buget vei aloca si spre ce satelit vei intrepta buclucasa farfurie. In Romania sunt Digi si Dolce receptionabili aici cu conditia sa cumperi totul printr-un cunoscut cu domiciliul pe teritoriul romanesc (smardcard si receiver in marea majoritate a cazurilor). Thor si Intelsat si Hellas sunt sateliti spre care trebuie sa rotesti antena (sa ai vizibilitate optica spre ei).
3. Dreambox si share - prea complicat tehnic cred. Trebuie sa fii un pic freak in ale satelitilor si al internetului.

eu atat stiu, si pot detalia la cerere oricare ramura. Ziare din tara nu servim decat de la cunoscutii care ne mai viziteaza. eu cu un newsletter de la newz.ro si altul de la ziare.com sunt mai mult decat satul :) . Insa inteleg ce ai cerut. O sa mai intreb si eu.

mfG
Adi
mirabo wrote:
Stie cineva unde se pot/si daca se pot cumpara ziare romanesti in Viena? Sau daca se pot abona ziare romanesti aici. M-am uitat la citeva ziare dar nu m-am dumirit daca poti sa te abonezi si din strainatate.
...

1) Discuta cu cei de la Zirkon Media. Am înţeles că ei trimit şi în străinatate dar cu frecvenţă săptămânală.

2) subscriptions.ro

3) 22
Multumesc tuturor!